Jeremiah Hatch

Alternate Names
Birth Date
1823 July 7
Death Date
1903 May 2
Gender
Male

-Pat Bless. by Hyrum Smith at Nauvoo on Jan. 11, 1844, Ear. Church Info File. -Ordained to 70 on Apr 8, 1844, Ear. Church Info File. Died in Vernal Utah

Read More

Born in Lincoln, Addison, Vermont

1823 July 7
Mother
Aldurah Sumner
Father
Hezekiah Hatch

Baptized by Sisson A Chase

1840 December 27 (Age 17)

Served in Joseph Smith Presidential Campaign Mission

1844 April 15–January (Age 20) See Missionaries
Mission Type
Proselytizing
Marital Status
Single
Priesthood Office
Seventy
Additional Notes

Journal History of April 15, 1844. Mission was to present General Smith's views of the general government in his bid for US President and to faithfully preach the gospel.

He was ordained a Seventy Apr 6, 1844 came to Utah in 1850, and died in May 1903, in Vernal, Utah (Sev Bk. C p. 83, and Pioneers and Prominent Men of Utah, p 924)

 

Served in Southern States Mission

1869–1870 (Age 46) See Missionaries
Priesthood Quorum
39th
Priesthood Office
Seventy
Residence When Called
Smithfield, Cache, Utah, United States
Set Apart By
Geo A Smith

Served in Western States Mission

1876 November 7 (Age 53) See Missionaries
Priesthood Quorum
39th
Priesthood Office
Seventy
Residence When Called
Smithfield, Cache, Utah, United States
Set Apart By
B Young Jr

Death

1903 May 2 (Age 79)
Media
Jeremiah Hatch (1823 - 1903) Profile

Sources