Missionary Database
    alt

    Franklin Junius Fullmer

    Tahitian

    Society Islands
    • Set Apart: 23 May 1904
    • Arrived At Home: 16 October 1907
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Priesthood office: Seventy
    • Quorum: 105th
    • Called From: Forest Dale, Salt Lake, Utah, United States
    • Set apart by: Brigham H. Roberts
    • Notes: He temporarily oversaw the mission from July to October 1905 while Edward S. Hall traveled to Utah.

    Tahitian

    Society Islands
    • Set Apart: 6 September 1911
    • Arrived In Field: 23 September 1911
    • Released: 27 June 1914
    • Arrived At Home: 12 July 1914
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Served with spouse: Maud Hodgson
    • Served with children
    • Priesthood office: Seventy
    • Quorum: 105th
    • Called From: Salt Lake City, Salt Lake, Utah, United States
    • Set apart by: Joseph F. Smith

    Tahitian

    Society Islands
    • Start Date: 1949
    • Departed From Field: 23 February 1950
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Called From: Tahitian Mission
    • Notes: He began serving as the contractor on the Tahitian Mission Tabernacle in December 1947. He was then appointed to replace Edgar B. Mitchell as mission president in early 1949.

    Stories and Documents

    French-Polynesian Mission history, 1843-1978, Church History Library.

    See the index in volume 2 part 1 for entries on his service.