Missionary Database
    alt

    George Quayle Cannon

    California

    • Departed From Home: 12 October 1849
    • Departed From Field: 18 October 1850
    • Mission type: Other
    • Marital Status: Single
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Deseret, United States

    Hawaiian

    Sandwich Islands
    • Set Apart: 25 September 1850
    • Arrived In Field: 12 December 1850
    • Departed From Field: 29 July 1854
    • Arrived At Home: 28 November 1854
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Priesthood office: Seventy
    • Called From: Sacramento River, California, United States

    California

    • Departed From Home: 10 May 1855
    • Arrived In Field: 27 June 1855
    • Arrived At Home: 19 January 1858
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Served with companion: Matthew Forbes Wilkie Joseph Bull
    • Priesthood office: Seventy
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Notes: He oversaw the printing of the Book of Mormon in Hawaiian and the publication of The Western Standard newspaper.

    Eastern States

    • Departed From Home: September 1858
    • End Date: 1860
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: Seventy
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Utah Territory, United States

    British

    • Set Apart: 23 September 1860
    • Arrived In Field: 21 December 1860
    • Arrived At Home: 10 October 1864
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Served with spouse
    • Priesthood office: Apostle
    • Quorum: Quorum Of The Twelve Apostles
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Set apart by: Daniel H. Wells
    • Notes: In May 1862, he went to the United States on business. He returned to England in July 1863.

    California

    • Set Apart: 19 October 1871
    • End Date: 29 October 1871
    • Mission type: Other
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: Apostle
    • Quorum: Quorum Of The Twelve Apostles
    • Called From: Salt Lake City, Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Set apart by: Brigham Young

    Eastern States

    • Set Apart: 4 December 1871
    • End Date: 2 January 1872
    • Mission type: Other
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: Apostle
    • Quorum: Quorum Of The Twelve Apostles
    • Called From: Salt Lake City, Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Set apart by: Daniel H. Wells

    Eastern States

    • Set Apart: 5 March 1872
    • End Date: 16 June 1872
    • Mission type: Other
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: Apostle
    • Quorum: Quorum Of The Twelve Apostles
    • Set apart by: Brigham Young

    California

    • Departed From Home: 9 September 1872
    • Arrived At Home: September 1872
    • Mission type: Other
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: Apostle
    • Quorum: Quorum Of The Twelve Apostles
    • Called From: Salt Lake City, Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Set apart by: George A. Smith

    Eastern States

    • Set Apart: 22 November 1872
    • End Date: 15 March 1873
    • Mission type: Other
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: Apostle
    • Quorum: Quorum Of The Twelve Apostles
    • Called From: Salt Lake City, Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Set apart by: Brigham Young

    Stories and Documents

    Journal history of the Church, 1896-2001, Church History Library.

    On 25 September 1850 he was appointed on a mission to the Sandwich Islands (Hawaii).

    "George Quayle Cannon," Pioneer Database, The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.

    In 1864 he crossed the plains, returning from his mission in England.

    Adrian W. Cannon, Richard E. Turley Jr., and Chad M. Orton, eds., The journals of George Q. Cannon: Hawaiian Mission, 1850-1854 (Salt Lake City: Deseret Book, 2014).

    British Mission history, 1841-1971, Church History Library.

    See the index above for entries on his service.