Missionary Database
    alt

    Herbert Brown Foulger

    Tahitian

    Society Islands
    • Set Apart: 12 March 1923
    • Departed From Home: 13 March 1923
    • End Date: 5 May 1925
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Priesthood office: Elder
    • Quorum: 7th
    • Called From: Weber, Utah, United States
    • Set apart by: Melvin J. Ballard

    Tahitian

    Society Islands
    • Start Date: 5 May 1925
    • Released: 7 April 1926
    • Arrived At Home: 19 April 1926
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Priesthood office: Elder
    • Quorum: 7th
    • Notes: He was appointed mission president by Ole B. Peterson, when Peterson was departing and no formal successor had been appointed.

    Stories and Documents

    French-Polynesian Mission history, 1843-1978, Church History Library.

    See the index in volume 2 part 1 for entries on his service.