Missionary Database
    alt

    William Henry Chamberlin Jr.

    Tahitian

    Society Islands
    • Set Apart: 23 June 1897
    • Arrived In Field: 29 July 1897
    • End Date: 8 July 1899
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: Seventy
    • Priesthood: Elder Ord Sev
    • Called From: Salt Lake City, Salt Lake, Utah, United States
    • Set apart by: S. B. Young
    • Notes: He was appointed mission president when Daniel T. Miller departed from the mission, but it was not made official until 12 December 1899.

    Tahitian

    Society Islands
    • Start Date: 8 July 1899
    • Released: 1 March 1900
    • Departed From Field: 15 March 1900
    • Arrived At Home: 11 May 1900
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: Seventy

    Stories and Documents

    French-Polynesian Mission history, 1843-1978, Church History Library.

    See the index in volume 2 part 1 for entries on his service.